Zaznacz stronę

Burmistrz Tłuszcza znów unika jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile wydał na nagrody dla swoich podwładnych. Jedne dane mówią o 670 tys. zł, inne o 850 tys. zł, a my jesteśmy skłonni się założyć, że kwota ta przekroczyła 1000000 (słownie: jeden milon zł).

Przypomnijmy, temat nagród w tłuszczańskim urzędzie był gorący w latach 2012-2013, gdy media i radni zwrócili uwagę, że Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk w ciągu jednego 2012 roku wydał na nagrody dla podwładnych 267 tys. zł. W kolejnych miesiącach i latach lokalna prasa i radni wielokrotnie składali zapytania o wysokość nagród, ale po „aferze” władze gminy Tłuszcz chyba trochę się przestraszyły i pula nagród dla urzędników w kolejnych latach wyraźnie zmalała. Kurier postanowił sprawdzić, jak wygląda „nagrodowy bilans” rządów burmistrza Pawła Bednarczyka - ile łącznie wydano w Tłuszczu na dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników Urzędu Miejskiego?

16 marca br. wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do Gminy Tłuszcz (w trybie dostępu do informacji publicznej). Aż 13 dni czekaliśmy na odpowiedź, z której wynkało, że... teraz odpowiedzi nie dostaniemy, bo wnioskowana informacja jest informacją przetworzoną i tu urząd ma 2 mies. na odpowiedź. I tyle dokładnie, ani dnia krócej, czekaliśmy na odpowiedź, która nadeszła 16 maja. Z przekazanego zestawienia wynika, że w latach 2011-2017 na nagrody w urzędzie wydano po zaokrągleniu 850 000 zł. Gdy odejmie z tej sumy nagrody jubileuszowe (które urząd wypłacić musiał), kwota ta zmnejsza się do 670 tys. zł. Protesty radnych i relacje w prasie w znaczącym stopniu wpłynęły na zmiejszenie rozrzutności Burmistrza Pawła Bednarczyka. Ale czy w wystarczającym stopniu?

Ponowna analiza przesłanych danych i przeszukanie internetu naprowadziły nas na trop „ściemy”. Wcześniej Burmistrz Tłuszcza informował o kwocie 267 tys. zł w 2012 r., a w przesłanych teraz do naszej redakcji danych jest kwota 208 tys. zł. Co stało się z różnicą? Wydaje się niemal pewne, że różnica to suma nagród dla kierownictwa urzędu – Wiceburmistrza, Skarbnika i Sekretarza. Burmistrz Tłuszcza przekazał gazecie dane z pominięciem kierownictwa urzędu, czyli 3 najbliższych i najlepiej zarabiających osób? Czy te osoby nie są pracownikami urzędu? Wydaje się, że zatajono kwotę nagród dla kierownictwa i nie ujęto ich w przekazanym zestawieniu. Wg naszych szacunków suma nagród, jakie wypłacił podwładnym burmistrz Tłuszcza wyniosła ok. 1,1 – 1,2 mln zł. Tymczasem wysłaliśmy do urzędu kolejny wniosek o uzupełnienie informacji i obawiamy się, że odpowiedź potwierdzi nasze przypuszczenia. Czy są one słuszne? Przekonamy się niebawem.

Mk