Zaznacz stronę

Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki po raz kolejny aktywizuje mieszkańców do działania. Z wsłuchiwania się i obserwacji, czujnej na potrzeby lokalnej społeczności, Prezes Stowarzyszenia, oraz jej pasji do śpiewania narodził się projekt „Śpiewanie łączy pokolenia”. Jego kanwą jest piosenka…

Jak mówi Prezes Stowarzyszenia Pani Krystyna Ołdak,  rozpoczynające się działania są rezultatem dostrzeżonej wrażliwości młodych osób na śpiew i jej umiłowania do muzyki. Duża rolę odegrała, w podjętych staraniach pozyskiwania środków finansowych, miejscowa  lekarka  Pani dr Jadwiga Kłapa-Zarecka. Rozmowa po wzruszającym koncercie KidBrown, oraz po występie młodych utalentowanych dziewczyn podczas Przeglądu Kolęd i Pastorałek, była inspiracją pomysłu projektu.

Dotychczasowe działania Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki nakierowane były na mieszkańców i z mieszkańcami. Mają na celu budowanie dobra i wspólnoty, na rozwój kapitału społecznego, bez wykluczania i bez barier wiekowych. Kierowane są do dzieci, młodzieży, dorosłych, a także seniorów.

Tak jest i tym razem: dzieci, młodzież, seniorzy, którzy zgłoszą się do projektu będą mogli uczyć się śpiewać pod okiem profesjonalisty, rozwinąć swoje wokalne talenty. Uczestnicy projektu, mieszkańcy będą mogli spróbować swych sił w dwóch konkursach: piosenki ludowej, oraz patriotycznej. Organizatorzy: Stowarzyszenie, miejscowy organista liczą, że najcenniejsze będą lekcje emisji głosu. Zajęcia mają za zadanie ćwiczenia głosu, uzyskania informacji o pracy głosem, doskonalenie aparatu głosowy, wzmacniania wrodzonych umiejętności i poznawania własnych możliwości wokalnych. Emisję głosu poprowadzi Volodymyr Khanas, absolwent Lwowskiej Akademii Muzycznej, dyrygent wielu chórów m.in. Chóru Miejskiego Cantus Cordis w Wołominie. Lekcje śpiewu poprowadzi Sylwia Kołodziejek – kierownik scholii dziecięcej przy parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie. Pod kierunkiem p. Sylwii Schola Dziecięca zdobyła I miejsce na Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu, Podlasie 2017”. To niecodzienna szansa, aby pod okiem specjalistów, wypełnić tak rozwojowo czas. Miejsca do zajęć użyczył w budynkach gospodarczych gościnny Ksiądz Proboszcz Mieczysław Jerzak miejscowej parafii pw. WNMP w Strachówce. Cenną pomocą, talentem i ogromem życzliwości służy p. Mirosław, miejscowy organista, który od początku pracy w parafii dba o rozśpiewanie i umuzykalnianie i najmłodszych, i dorosłych.

Zachęcająco brzmią słowa z bloga stowarzyszenia: Do projektu „Śpiewanie łączy pokolenia” zapraszamy wszystkich, którzy lubią śpiewać. Wiek? Nieistotny. Talent? Umiejętność dana za darmo lub do wypracowania na zajęciach. Konieczne są: szczere, płynące z serca chęci, czas i trochę optymizmu w myśl zasady: „Śpiewać każdy może”.  

W gminie, w której brak jest Domu Kultury grupa ludzi skupiona wokół Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki, swoimi działaniami podejmuje wysiłek w likwidowaniu białych kulturalnych plam na mapie województwa mazowieckiego. Warto skorzystać z oferowanych zajęć, bo nie wiadomo kiedy nadarzy się kolejna taka okazja.                                                  

TS