Zaznacz stronę

Wszyscy lubią mieć sukces na koniec kadencji. I marszałek województwa, bo pieniądze unijne rozdał i może pokazać że dużo rozdał, i samorządy – bo dzięki tym pieniądzom mogą się pochwalić skutecznością w pozyskiwaniu dotacji.

Jednak zdobycie pieniędzy to początek drogi i jak to mówią w świecie doradców unijnych – okazja do otwarcia pierwszego, taniego szampana.  Lepiej smakuje drugi – po zakończeniu inwestycji i wypłacie środków (o trzecim, najlepszym na koniec okresu trwałości nie wspominając).

Aby osiągnąć sukces końcowy – trzeba patrzeć na rynek i rozglądać się wokół, choćby korzystać z doświadczeń sąsiadów. Pouczającym przykładem w przypadku mazowieckich inwestycji w parkingi „Parkuj i Jedź” jest Kobyłka.

Kobyłce przyznano w 2016 r. dotację na budowę parkingów wysokości 5,96 mln zł (Zielonce – 7,21 mln zł).

Kobyłka ogłosiła w sierpniu 2017 r. przetarg na Zaprojektowanie i budowę parkingu „Parkuj i jedź” w dwóch lokalizacjach w sąsiedztwie stacji Kobyłka-Ossów z podziałem na części: Część I – parking wielopoziomowy wraz z pomieszczeniami zaplecza, Część II – parking powierzchniowy wraz z budynkiem zaplecza.

Założono budowę parkingów na 216 miejsc samochodowych i 168 miejsc rowerowych. Przeznaczyło na ten cel łącznie 6, 76 mln zł (na I część – 5,27 mln, na II część – 1, 49 mln zł). Przetarg unieważniono ponieważ oferta na I część przekraczała zaplanowaną kwotę o 3,42 mln zł. Co prawda wykonanie II części zaoferowano za nieco mniej niż szacunki – 1,35 mln zł, ale ze względu na warunki przyznanego grantu unijnego nie można było podpisać umowy tylko na jedną z części.

 

Drugi przetarg Kobyłki ze stycznia tego roku niestety pokazał jak to jest rozpoczynać inwestycje w roku wyborczym. Na oszacowane koszty na poziomie 6,83 mln zł były dwie odpowiedzi: 11,12 mln zł i 8,98 mln. Przetarg unieważniono, bo sporo zabrakło. Teraz, żeby nie rezygnować z dotacji, uruchomiono prace nad zmianą koncepcji parkingu wielopoziomowego na powierzchniowy. Nowa koncepcja wymaga zatwierdzenie przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, która środki przyznała.

A w Zielonce?

W lutym zeszłego roku ogłoszono przetarg na Opracowanie dokumentacji budowlanej i wykonawczej budowy parkingu podziemnego „Parkuj i Jedź” z częścią handlowo-usługową. Wygrały go firmy Pana  Łukasza Ździebłowskiego: BBC Best Building Consultants sp. z o.o. i s.k. na kwotę 189 tys. zł. Założono powstanie parkingu podziemnego na 86 miejsc postojowych dla aut oraz 24 miejsca dla rowerów. Dokumentacja powinna była powstać w ciągu 280 dni od zawarcia umowy – tak więc zapewne już jest w urzędzie.

Ponieważ Zielonka podpisałą umowę o dofinansowanie projektu w lutym tego roku, zapewne nasz Urząd zabierze się teraz do ogłoszenia zamówienia na kosztorys inwestycji, a potem realizację. Czy jednak nie warto byłoby już dziś skorzystać z doświadczeń Kobyłki i zastanowić się nad zmianą koncepcji parkingu podziemnego na naziemny?

Dorota Bienias

Inicjatywa Dla Zielonki