Zaznacz stronę

Petycje i nalegania mieszkańców przyniosły w końcu wymierny efekt. Po wielu miesiącach Rada Miasta Stołecznego Warszawy postanowiła podjąć uchwałę o wprowadzeniu taryfy Warszawa+. Dla mieszkańców Marek oznacza to, że będą płacili mniej za bilety długookresowe komunikacji miejskiej ważne w obu strefach. Przypomnijmy, że w 2012 roku akcję zbierania podpisów w tej sprawie rozpoczął Komitet Prawo i Sprawiedliwość w Markach.  Zebrano wówczas ponad 2,5 tys. podpisów.

– Wprowadzenie zniżek, nawet gdy są mniejsze od zakładanych, traktujmy jako pierwszy pozytywny krok do wprowadzenia w naszym mieście I strefy komunikacji miejskiej – mówi wiceburmistrz Marek Sylwia Matusiakinicjatorka akcji „Marki w pierwszej strefie”.

Pierwszego sierpnia w mieście Marki zacznie obowiązywać Karta Markowianiana. Na jej podstawie mieszkaniec miasta będzie mógł kupić okresowy bilet komunikacji miejskiej z określonym rabatem. I tak przykładowo – cena biletu 30-dniowego imiennego ważnego w obu strefach to obecnie 210 zł. Z Kartą markowianina wyniesie 196 zł. Oszczędność na bilecie 90-dniowym będzie jeszcze większa. Normalnie kosztuje on 536 zł (na obie strefy). Posiadacz karty zapłaci za niego 482 zł.

– Od dwóch lat domagaliśmy się zmian w taryfie biletowej, ponieważ to mieszkańców gmin podwarszawskich najbardziej dotknęła podwyżka cen biletów.  Od 1 stycznia 2014 roku czujemy się jak  pasażerowie drugiej kategorii. Mimo, że wysokość zniżki na bilety nie do końca jest zgodna z pragnieniami mieszkańców, to jednak krok do przodu. I mogę powiedzieć, jako współinicjator akcji, że będziemy zabiegać dalej o to, aby Marki zostały objęte pierwszą strefą biletową – mówi Sylwia Matusiak.

W tej sprawie zabrał głos także radny Rady Warszawy Jarosław Krajewski, który wspierał od samego początku działania inicjatorów akcji „Marki w pierwszej strefie”.

W swojej interpelacji stołeczny radny domagał się jak najszybszego wprowadzenia  taryfy Warszawa+: – W mojej ocenie proponowane wstępnie rozwiązania, nazwane taryfą „Warszawa+”, są świetnym sposobem na popularyzację komunikacji miejskiej wśród mieszkańców miejscowości podwarszawskich – napisał Krajewski.

W 2012 roku Komitet Prawo i Sprawiedliwość w Markach rozpoczął zbieranie podpisów pod akcją „Marki w pierwszej strefie” Pod petycją w tej sprawie zebrano ponad 2, 5 tyś podpisów. Akcja była odpowiedzią na drastyczną podwyżkę uchwaloną przez radnych miasta stołecznego Warszawy. – I chociaż władze Marek początkowo podchodziły z dystansem do pomysłu, to w końcu postanowiły poprzeć akcję stwierdzając, że masowe poparcie mieszkańców dla idei można przedstawić jako własny sukces mareckiego magistratu – mówi Roman Woźniak, jeden z inicjatorów akcji, którzy zapowiadają, że będą nadal kontynuować akcję zbierania

podpisów pod przyłączeniem miasta do pierwszej strefy komunikacji miejskiej.  Sylwia Matusiak zapowiada że będzie wszelkimi środkami będzie zabiegała o to, aby Mieszkańcy Marek poruszali się komunikacją miejską według takich samych cen jakie przysługują warszawiakom.

– Nawet jeżeli polityczne uwarunkowania nie pozwolą rozszerzyć pierwszej strefy na Marki, to zniżki na Karcie Markowianina powinny wyrównać różnicę w cenie pomiędzy biletami na I i II strefę – mówi wiceburmistrz Sylwia Matusiak, która nie kryje radości z powodu wymiernego sukcesu mareckich działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

Marek Krzewicki